• Recenze fotoknihy a fotografií z portfolia od firmy Saal Digital

Luboš Beták

Fotograf Praha

Recenze fotoknihy fotografií z portfolia

Když jsem se na konci dubna dozvěděl o akci pro fotografy od firmy Saal Digital, tak jsem neváhal ani vteřinu a této nabídky jsem okamžitě využil.
Konkrétně se jednalo o slevu na fotoknihu v hodnotě 1 200 Kč. Osobně jsem si zvolil formát 28 x 19 mm (A4 na šířku) s vatovanou koženou vazbou a 26 stranami v lesklém provedení.


Fotoknihu jsem kompletně vytvořil v grafickém editoru a využil tedy přímého nahrání ve webshopu na stránkách www.saal-digital.cz/webshop, tudíž nemohu ani posoudit jak se pracuje s programem Saal designer pro Windows (Mac OS X). Rozhodně této možnosti dávám palec nahoru a pro profesionální použití je to v podstatě i jediná možnost, jak vytvořit opravdu profesionální fotoknihu.
Je tedy vidět, že se firma Saal Digital snaží zaměřit nejen na běžné uživatele, ale i na profesionály, zejména pak fotografy.
Samozřejmostí pak tudíž je, že jsou ke stažení předlohy pro programy InDesign a Photoshop a v neposlední řadě též ICC profil pro kontrolu ve Photoshopu.


Fotokniha přišla za 10 dní po objednání, byla pečlivě zabalená, což při práci pošty v Česku je rozhodně potřeba, jelikož již hrana vnějšího obalu byla již trochu zohýbaná, což také svědčí o tom, že se balík trochu proletěl a to nemám zrovna na mysli to, že by letěl letadlem z Německa.


Jinak co se týká samotného tisku, tak tam jsem nenašel větší chyby a celá fotokniha vypadá opravdu luxusně, působí profesionálně a celkově z ní mám velmi dobrý pocit.
Líbí se mi vatované kožené desky, které se navíc dají potisknout vlastním textem, čehož jsem samozřejmě využil a udělal jednoduchý styl složený z textů, jelikož na kůži nelze tisknout grafické prvky.
Nicméně takto potisknuté zadní desky se moc nepovedly, jelikož písmo se již skoro celé slouplo a není vůbec vidět, až na pár větších slov.
Což mě celkem zklamalo a příště si raději rozmyslím, zda nenechat zadní stranu prázdnou, popř. použiji větší fonty.
Osobně si myslím, že by na to měl být zákazník alespoň upozorněn v aplikaci, popř. e-mailem, což se nestalo, tudíž musím dát menší mínus.


Další věc, která mi vadí a na co nejsem moc zvyklý je, že fotoknize chybí předsádka (přední i zadní), tím pádem jsou fotografie nalepeny přímo na deskách, což se mi upřímně moc nelíbí a co je asi horší, že to má za následek trochu pomuchlaný fotopapír. A platit za stránky navíc jen kvůli prádným listům s fotopapírem mi nepřipadá zrovna jako ideální řešení.


V neposlední řadě bych jako menší nevýhodu viděl asi i vyšší cenu (v mém případě celá fotokniha stála 1 739 Kč + 119 Kč poštovné), což už je celkem hodně za fotoknihu s 26 stranami.
Ale vzhledem ke kvalitě tisku a použitým materiálům se to dá celkem pochopit a tak bych to zase neviděl jako opravdu zásadní chybu a osobně si myslím, že je lepší mít jednu kvalitní fotoknihu, která vydrží léta, než mít třeba dvě fotoknihy, které kvalitou tisku a použitým materiálům nebudou odpovídat zážitkům na nich zachycených a časem vyblednou.


Pokud tedy udělám nějaké finální hodnocení, tak i přes těch pár mínusů, které jsem zmínil musím fotoknihu jednoznačně doporučit, jelikož pokud vám jde opravdu o kvalitu fotografií, tak se obávám že lepší fotoknihu na českém trhu jen tak nenajdete.


A rozhodně tedy fotoknihy od firmy Saal Digital zařadím do své nabídky a budu je svým klientům nabízet a doporučovat.
A upřímně už teď se moc těším na další fotoknihu od této německé firmy, kterou budu mít čest vytvořit a následně po vytisknutí a dodání projde i mýma rukama.