• Recenze fotoobrazu (západ slunce, Šumava) od firmy Saal Digital

Luboš Beták

Fotograf Praha

Recenze fotoobrazu – Západ slunce

Je to již pár měsíců od doby, kdy jsem se dozvěděl o akci pro fotografy od firmy Saal Digital na fotoknihu a nechal si vytvořit svoje tištěné portfolio fotografií a je tu hned další nabídka.
Tentokrát se však jedná o tisk fotoobrazů se slevou 1 400 Kč. A jelikož jsem chtěl vyzkoušet hlavně kvalitu tisku, tak jsem si zvolil pěněnou PVC desku, která je celkem lehká a při velikosti výsledného obrazu 120 x 60 cm, váží pouhé 2 kg, což je opravdu krásné. Tím pádem jsem neřešil ani závěsný systém, který je však pro potřebu fotoobrazu pověsit na zeď, když už ne nezbytný, tak alespoň užitečný.

Ovšem mě však šlo pouze o test kvality tisku (což je v tomto případě 6-ti barevný UV tisk), takže jsem zavěšení neřešil, jinak se mi nejvíce asi zamlouvá profilový závěsný systém, ale je to spíš otázka vkusu a kam se daný obraz bude dávat.

Profilový závěsný systém na fotoobraz

Nejprve jsem tedy musel najít fotografii, kterou bych mohl vytisknout na takto velký formát, nakonec jsem se rozhodl pro fotografii západu slunce, kde je důležité, aby vše bylo vytištěno opravdu precizně.
Fotografie západu slunce byla vyfocena fotoaparátem Nikon D800 s 36 megapixely na snímači, což je 7360 × 4912 obrazových bodů! Při rozlišení 300 DPI to odpovídá přibližně formátu 60 x 40 cm, tudíž jsem byl opravdu zvědavý, jak to bude s výslednou kvalitou tisku při skoro dvojnásobné velikosti, přesněji tedy 120 x 60 cm.

Fotoobraz - západ slunce, Šumava (120x60 cm, Panorama)

Fotografii pro fotoobraz jsem připravil kompletně v grafickém editoru, tudíž jsem ji musel nejprve zvětšit a poté oříznout na daný formát panoramatu a to bez větší ztráty kvality, aby výsledek byl co nejlepší. Což myslím že se povedlo a s fotoobrazem jsem opravdu spokojený. Výsledný soubor s fotografií pak tedy měl 14197 x 7110 pixelů včetně ořezu. Lepšího výsledku by se samozřejmě dosáhlo při použití panoramatické fotografie, nicméně se mi jednalo hlavně o test a o samotnou kvalitu tisku běžné fotografie, kterou je možné vyfotografovat např. v ateliéru při portrétním fotografování.

 

Jako posledně při tvorbě fotoknihy jsem využil pouze přímého nahrání ve webshopu na stránkách www.saal-digital.cz/webshop, tudíž opět nemohu posoudit jak se pracuje s programem Saal designer pro Windows (Mac OS X), který je ostatně určen převážně běžným uživatelům, nikoliv profesionálním fotografům.

 

Co se týká samotného tisku a velikosti fotoobrazu, tak jsem nenašel větší chyby, teda až na jednu bílou tečku, která je sice viditelná, ale naštěstí z větší dálky není tak patrná, tudíž se to dá přehlédnout.
Jinak obraz vypadá pěkně a celkově je to i ideální rozměr pro panoramata. Jelikož kdybych použil o něco větší formát, který též firma Saal Digital nabízí (možnost je až do šířky 240 cm), tak bych už asi měl problém s hledáním vhodného místa pro umístění fotoobrazu na zeď, což by byla rozhodně velká škoda.

 

Musím přiznat, že s výsledkem tisku firmy Saal Digital jsem opět spokojený a rozhodně mám další produkt, který mohu s klidným srdcem všem doporučit, jelikož kvalita je opravdu velmi dobrá.